Etyka przy pozycjonowaniu?

Etyka przy pozycjonowaniu?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Dzisiaj na forum pojawił się temat o sztucznym generowaniu treści pod wyszukiwarki. Pojawił się jeden forumowicz, który mówił coś o etyce SEO. Czy w pozycjonowaniu stron jest jakaś etyka? czy tylko kolejny mit lub złe spojrzenie na temat search engine optimization?

Więc dzisiaj wyskoczył nam kolega z “generatorem contentu” i pyta się o wskazówki co i jak, aby to lepiej wyglądało dla google. W kolejnym poście ktoś wywala nam pojęcie etyki SEO.

Co to jest ta etyka SEO?
wg. wielu webmasterów są to pewne zasady jakich powinno się przestrzegać podczas pozycjonowania i optymalizacji stron. Oto kilka rzeczy, które łamią tzw. “etykę SEO”
– ukrywanie linków ani tekstu
– sztuczne generowanie treści na stronie
– umieszczanie bardzo dużej ilości słów kluczowych w title, description, keywords
– tworzenie oddzielnej strony dla robotów i zwykłych gości strony

Czy naprawdę wszyscy przestrzegają tych zasad? Nie, większa część webmasterów uważa (w tym Ja), że na swojej stronie mamy prawo wstawić co nam się tylko podoba, czy ukryty tekst, czy sztucznie wygenerowany content. Google czy inne wyszukiwarki nie mogą nam narzucić jakiś regulaminów, których mamy przestrzegać, bo zazwyczaj do google przychodzi do nas ze swojej łaski, żaden webmaster nie każe robotowi indeksować naszej stron.

Regulaminu musimy przestrzegać w przypadku kiedy świadomie dodajemy gdzieś naszą stronę (np. Google Adsense) wtedy oni dyktują warunki czego nie powinno być na stronie, ponieważ czerpiemy z tego zyski bezpośrednio.

Co tu dużo się rozwodzić. Każdy uważa jak chce. Ja mam gdzieś etykę SEO, wymyśloną przez kogokolwiek, sam wiem czego mam nie umieszczać na stronie bo szkodzi na ranking, ale jakbym chciał to mogę to umieścić bo co mi kto zrobi, powie mi że jestem nie etyczny.

Na koniec przytoczę kilka cytatów z forum:

I jeszcze się chwalisz się swoim generatorem spamu [szumnie nazwany generatorem contentu], chyba etyka SEO to już historia… Wiec po co się bawić w jakieś precle ? – Mion

Od kiedy Google lubi pozycjonerów? zauważ, że cały czas z nami walczy, powiedz mi czy zamieszczanie linku pozycjonującego za pieniądze na stronie nie związanej tematycznie jest OK w stosunku dla użytkowników tej strony?, czy dodawanie Adderem i innym podobnym oprogramowaniem do tysięcy katalogów jest OK? powiedz mi gdzie jest granica? Pozycjonowanie to oszukiwanie algorytmów Google, nie wiem czy tu można mówić o etyce, szczególnie, że Google będzie nam utrudniać naszą pracę. – Brad

Ze wskazówek pdoanych tutaj na forum można wyczytać, że najważniejszy jest unikalny content i linki. Prosta recepta. Dodatkowo kupa domen i różne IP. Każdy tworzy swoje zaplecze według tych wskazówek, co jest nie tak w generowaniu treści ? Świętoszki Spamowanie indeksu google? Sam włazi, sam indeksuje. – Kisiel

Wątek jak najbardziej słuszny bo to forum o pozycjonowaniu i o jego różnych technikach – jak dla mnie. Gdyby na tym forum uznać iż pisze się tylko to co zaleca google – to zbędnym było by to forum. Zbędne tematy o preclach, qlebach, systemach wymiany bo przecież tego google też nie zaleza a jakoś nikt nie krzyczy każdy używa. I bardzo dobrze że ktoś odwarza się tego typu projekty poddawać pod dyskusje bo jeszcze troszkę to jedynymi tematami o SEO to będzie Update PR i blog Matta a także zasady etycznego seo. Co nie oznacza że popieram bądź neguje takie projekty. Uważam tylko że każdy pomysł jest warty dyskusji. – szook

Oczywiście ja musiałem swoje 5 groszy wtrącić:

każdy sobie rzepkę skrobie – Stwor

Można by jeszcze kilka powiedzeń podać:

Każdy orze jak może

About the author /


Related Articles

Ciekawe wpisy: