Jeden dobry czy masa słabych?

Jeden dobry czy masa słabych?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Co jest lepsze przy pozycjonowaniu jeden dobry link czy dużo, ale słabych linków ? Więc tutaj zdania są prawie zgodne w środowisku webmasterów. Wszystko jednak zależy od wielu zmiennych i nie da się napisać skryptu, który oceniłby wartość linka na danej stronie.

W sieci znam linkvendor.com, który podaje nam wycenę linka na stronie w dolarach lub euro, czynniki, którymi kieruje się skrypt to napewno PageRank, Link popularity. Co do reszty można przypuszczać: obecność w DMOZ, obecność w katalogu Yahoo, wiek strony na podstawie web.archive.org, oraz liczba wychodzących odnośników. Są jeszcze inne czynniki, których na pewno skrypt nie uwzględnia: zgodność tematyczna stron (nierealne bo skrypt nie ma podane do jakiej strony chcemy umieścić link), położenie linka (link w widocznym miejscu może generować nam dobrze ztargetowany traffic, z czego my będziemy mieli zysk i dla nas wartość strony bardzo mocno rośnie).

W Polsce mamy linkstore.pl tutaj nie wnikam w szczegóły tego skryptu, wg. mnie nie jest on godzien mojej uwagi. Jak ktoś robił testy i wie o co im się rozchodzi proszę komentować.

Wracając do tematu głównego. SEO’wcy są zdania (ja się też z tym zgadzam), że lepiej umieścić link na większej ilości stron słabszych. Zalet mamy kilka:

1) różnicowanie anchorów – możemy pozycjonować się na kilka różnych fraz

2) różne domeny oraz różne IP – sporo osób uważa, że różnorodne IP mają marginalny wpływ na pozycjonowanie (zajmę się tym w innym wątku)

3) naturalny przyrost linków – po trochu zwiększamy ilość linków – dokupując następne ze słabszych stron – Google nie wlepi nam od razu jakiegoś nędznego filtra.

Link z jednej strony o wysokim PageRanku oraz korzystnych dla nas innych czynnikach również może okazać się dobry w innej sytuacji. Wtedy gdy nasza strona ma na karku 3-4 lata (mniejsza szansa na złapanie czegoś od Google) i potrzebujemy pozycjonować się na mocną frazą wtedy taki link bardzo wspomoże naszą stronę.

About the author /


Related Articles

Ciekawe wpisy: